Az Európai Unió helyreállítási és ellenállóképességi terve, valamint az Ukrajnának nyújtott hitelek mögötti közös adósságkibocsátások egyre égetőbb problémát jelentenek az uniónak.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy az Európai Számvevőszék számos problémát talált az uniós források elköltésével kapcsolatban szerte Európában, és a hatóság különös figyelmet szentelt Magyarországnak. Szabó Dánielt, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük. A második részben azt elemeztük, hogy mit jelentett a lakáshitelezés szempontjából az, hogy idén már kisebb önerővel is bele lehetett vágni egy ingatlanvásárlásba. A témával kapcsolatban Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk.
Egyre súlyosabb a probléma az uniós támogatások szabálytalan elköltése, különösen a közbeszerzéseknél, valamint a kohéziós alapoknál látszódnak válságtünetek. Tavaly az előző évhez képest 33 százalékkal több volt a problémás forrásfelhasználás. A jelentés megállapításai az EU több tagállamát érintik, de különös figyelmet szentel Magyarországnak, ahol számos súlyos szabálytalanságra derült fény – derül ki az Európai Számvevőszék legújabb jelentéséből. A luxemburgi szervezet EU-szintű reformot sürget.
Az Európai Unió közös gázvásárlási platformja, az AggregateEU, a várakozásokhoz képest csak a tagállamok keresletének töredékét kezelte, ami kétségeket vet fel a rendszer jövőbeni alkalmazhatóságával kapcsolatban más alapvető nyersanyagokra és hidrogénre – írja a Financial Times.
Az EU Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköze (RRF) keretében eddig 275 milliárd eurót osztottak ki a zöld átmenet támogatására, de a jelentés szerint az RRF valódi hozzájárulása a klímavédelmi célokhoz „nem egyértelmű”, mivel több projekt nem felel meg a zöldkritériumoknak – állapította meg az Európai Számvevőszék.
Az Európai Számvevőszék friss jelentése szerint a jogállamisági mechanizmus, azaz az EU pénzügyi érdekeinek védelmére szolgáló eszköz pozitív eredményeket hozott Magyarországon. Az uniós hivatal cáfolja a magyar kormány állításait, miszerint az Európai Bizottság elfogult módon alkalmazza a rendeletet, és hangsúlyozza, hogy az intézkedések tisztességes értékelésen alapulnak – számolt be az Eurológus.
Alaposan mérlegelni kell a tengeri szélfarmok környezeti hatásait, és főként a halászattal való „együttélési” következményeit, a tagállamoknak pedig jobban együtt kell működni a tervezett szélfarmok kapcsán – többek között ezeket hangsúlyozta az Európai Számvevőszék egy hétfőn kiadott különjelentésében.
Az Európai Bizottság csomagolási hulladékról szóló rendeletjavaslatát az iparági érdekképviseletek erősen bírálják és finomhangolást sürgetnek. Azzal érvelnek, hogy a javasolt újrafelhasználhatósági célok megzavarhatják a meglévő újrahasznosítási rendszereket, és a műanyag csomagolások számának növekedéséhez vezethetnek. A Bizottság azonban fenntartja, hogy a javaslat célkitűzéseit fenn kell tartani, és a kivételeket korlátozni kell. Az átláthatóságot és a rendelet unión kívüli országok általi betartását alapvető fontosságúnak tartják.
Bizonytalan az Európai Unió törekvése, hogy 2030-ig az 1990-es szinthez képest 55 százalékkal csökkentse az üvegházhatásúgáz-kibocsátást, mivel egyelőre elégtelenek az erre irányuló intézkedések - közölte az Európai Unió luxembourgi székhelyű számvevőszéke hétfőn.
A közös agrárpolitika (KAP) uniós kifizetéseinél is problémák vannak a magyar összeférhetetlenségi szabályokkal és közbeszerzésekkel az Európai Számvevőszék jelentése szerint. A KAP-pénzeket nem függesztették fel a jogállamisági eljárás részeként, így rossz előjel, hogy itt is problémákat azonosított az Európai Számvevőszék.
Az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelme érdekében "résen kell lenni" a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos helyreállítási alapok felhasználásáról szóló tagállami beszámolók ellenőrzésénél, ezen a téren ugyanis megbízhatósági és elszámolási hiányosságok tapasztalhatók - közölte az Európai Unió luxembourgi székhelyű számvevőszéke szerdán. Közölték: a következő években a bizottság a tervek szerint meg fogja vizsgálni, hogy az egyes uniós országok által végzett ellenőrzések megfelelőek-e.
Az Európai Számvevőszék vizsgálatot indíthat, hogy az Európai Bizottság elég hatékonyan védi a blokk pénzügyi érdekeit a joglálamisági eljárások keretében. Brüsszel két tagállammal szemben kezdte meg a feltételességi eljárást, de Magyarország az egyetlen ország, amely egyelőre nem kaphat se kohéziós pénzeket és helyreállítási forrásokat. Mindez további nyomást helyez Brüsszelre, hogy erős kézzel bánjon az Orbán Viktor vezette kormánnyal.
Azok az uniós tagállamok, melyek a koronavírus-járvány megfékezése érdekében a schengeni övezeten belül visszaállították a határellenőrzést, nem szolgáltak elegendő bizonyítékkal arra, hogy intézkedésük valóban végső, arányos és korlátozott időtartamú lett volna - közölte az Európai Unió luxembourgi székhelyű számvevőszéke hétfőn közzétett különjelentésében.
Ahhoz, hogy az Európai Unió elősegítse az áttörést az elektromos közlekedés területén, fel kell gyorsítania a töltőinfrastruktúra kiépítését - közölte az Európai Számvevőszék kedden közzétett jelentésében. Az Európai Unió luxemburgi székhelyű számvevőszékének új jelentése szerint az unió messze van attól a céljától, hogy 2025-ig egymillió töltőpontot alakítson ki, és nem rendelkezik az elektromobilitásra vonatkozó átfogó stratégiai ütemtervvel sem.
Az Európai Számvevőszék erőteljesebb reakciót sürget az Európai Unió részéről Kína államilag vezérelt beruházási stratégiájára. A luxemburgi testület csütörtökön közzétett áttekintésében felhívta a figyelmet egy egységesebb uniós válaszstratégia kialakítására, amely csökkenti a kínai beruházásokkal járó gazdasági és politikai kockázatokat.
Az Európai Bizottság által a következő hétéves költségvetéshez kapcsolódóan javasolt, a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó csomagból hiányoznak az uniós forrásokkal való gondos gazdálkodást biztosító rendelkezések, ez növeli a szabálytalanságok és csalások veszélyét - figyelmeztetett az Európai Számvevőszék kedden közzétett jelentésében.
A végső cél továbbra is a megújulók.
Saját pártja vezetése cserélné le a kancellárjelöltet néhány héttel a választások előtt.
Dánia és Csehország is csatlakozik a szuverenitásvédelmi bírósági eljáráshoz.
Kisebb kamat, több hitel, több beruházás.
Hogy reagáljanak a vámfenyegetésre?
Mik a vámok deviza- és részvénypiaci hatásai?
Hol tart az AI-csata?